Ewolucja Gwiazdozbiory Słońce


Odległe galaktyki atrząc nocą na gwiaździste niebo, niejednokrotnie zastanawiamy się dlaczego te migające punkciki położone są w ten, a nie inny sposób, ile ich jest i jak daleko się znajdują. Wydawać by się mogło, że wystarczy wyciągnąć rękę, aby ich dotknąć oraz że jest ich nieskończona ilość. Gdyby tak było, oznaczałoby to, iż patrząc w dowolny punkt nieba nasz wzrok musiałby napotkać jakąś gwiazdę. To z kolei pociągałoby za sobą konieczność świecenia całego nocnego nieba z siłą równą średniej jasności wszystkich gwiazd. Każdy może się naocznie przekonać, że tak nie jest, więc gwiazd nie może być nieskończona ilość. Rozpatrywane tu niezgodności noszą nazwę paradoksu Olbersa. W rzeczywistości wszystkich gwiazd w obserwowalnej części Wszechświata jest około 1022.

Zderzenie dwóch galaktyk wiazdy nie unoszą się w przestrzeni w sposób chaotyczny. Rodzą się, żyją i umierają w galaktykach. Duża część galaktyk ma zakrzywione ramiona, które odchodzą od jej centum, tworząc z nim obiekt podobny do spirali. Do takich galaktyk spiralnych należy nasza Galaktyka, a w jednym z jej ramion, zwanym ramieniem Oriona, znajduje się Słońce wraz ze swymi planetami. Poszczególne galaktyki również są tworami "stadnymi" i grupują się w gromady. Nasza Galaktyka, zwana Drogą Mleczną, tworzy wraz z kilkoma innymi galaktykami tzw. Lokalną Grupę Galaktyk. Na tym nie koniec. Gromady także się grupują tworząc tzw. supergromady. W przypadku naszej Supergromady główną rolę odgrywa gromada Panny, w kierunku której poruszają się pozostałe gromady. Podejrzewa się, iż przyczyną tego jest istnienie w tym miejscu olbrzymiej czarnej dziury, nazwanej Wielkim Atraktorem. Również supergromady nie znajdują się w przestrzeni w przypadkowych miejscach, lecz są uporządkowane wzdłuż tworów przypominających swym kształtem tunele. Rację mieli więc starożytni nazywając Wszechświat kosmosem - porządkiem.

Zmienność gwiazdozbiorów o 1718 roku uważano, że gwiazdy, z wyjątkiem kilku "gwiazd błądzących", które potem okazały się być planetami, nie zmieniają względem siebie swego położenia na niebie. Jednakże astronom Edmund Halley, porównując wyniki własnych obserwacji z atlasem nieba Ptolemeusza, zauważył, że kilka jasnych gwiazd zmieniło swoje położenie. Zmiany te dotyczyły Arktura i Syriusza, lecz to nie one okazały się mieć największy ruch własny. Obecnie wiadomo, iż najszybciej przemieszczają się na niebie Gwiazda Barnarda, znajdująca się w konstelacji Wężownika oraz Gwiazda Kapteyna z gwiazdozbioru Malarza.

ołym okiem, w dobrych warunkach, możemy zobaczyć jedynie gwiazdy do 6 wielkości gwiazdowej, których jest około 3 tysięcy. Najjaśniejsze z nich układają się w 88 gwiazdozbiorów, których granice uściślono dopiero w 1928 roku. W czasach starożytnych każdy autor wytyczał granice według własnego uznania, a niekiedy nadawał im także własne nazwy. W gwiazdach poszczególnych konstelacji nasi przodkowie dopatrywali się różnych postaci, wydarzeń oraz przedmiotów codziennego użytku. Nazwy większości gwiazdozbiorów są w sposób bezpośredni bądź pośrednio związane z mitologią grecką i rzymską.
Poniższa tabela przedstawia wykaz wszystkich konstelacji widocznych w Polsce, porę roku, w której dany gwiazdozbiór można obserwować, a także liczbę gwiazd widocznych w nim gołym okiem.

GwiazdozbiórPółkula niebaPora rokuLiczba widocznych gwiazd
AndromedaPNJesień100
BaranPNJesień50
BliźniętaPNZima70
BykPNZima125
CefeuszPNNiezachodzący60
CentaurPNWiosna150
DelfinPNLato30
ErydanPDZima100
GołąbPDZima40
HerkulesPNLato140
HydraPN, PDWiosna130
JaszczurkaPNJesień35
JednorożecPN, PDZima85
KasjopeaPNNiezachodzący90
KompasPDZima25
Korona PołudniowaPDLato25
Korona PółnocnaPNWiosna20
KoziorożecPDLato50
KrukPDWiosna15
LewPNWiosna70
Lew MałyPNWiosna20
LisPNLato45
LutniaPNLato45
ŁabędźPNLato150
Niedźwiedzica MałaPNNiezachodzący20
Niedźwiedzica WielkaPNNiezachodzący125
OrionPN, PDZima120
OrzełPN, PDLato70
PannaPN, PDWiosna95
PegazPNJesień100
PerseuszPNJesień90
PiecPDJesień35
Pies MałyPNZima20
Pies WielkiPDZima80
PompaPDWiosna20
Psy GończePNWiosna30
PucharPDWiosna20
RakPNZima60
RufaPDZima140
Ryba PołudniowaPDJesień25
RybyPN, PDJesień75
RyśPNZima60
RzeźbiarzPDJesień30
SekstantPN, PDWiosna25
SkorpionPDLato100
SmokPNNiezachodzący80
StrzałaPNLato20
StrzelecPDLato115
TarczaPDLato20
TrójkątPNJesień15
WagaPDWiosna50
Warkocz BerenikiPNWiosna50
WążPN, PDLato60
WężownikPN, PDLato100
WielorybPN, PDJesień100
WilkPDWiosna70
WodnikPN, PDJesień90
WolarzPNWiosna90
WoźnicaPNZima90
ZającPDZima40
ŻurawPDJesień30
ŻyrafaPNNiezachodzący50
ŹrebięPNLato10
Źródło: Zestawienie własne na podstawie Encyklopedii geograficznej świata, t. 8, OPRESS, Kraków 1997