Polska nazwa konstelacji
Grus
Mapa gwiazdozbioru



uraw jest dosyć okazałym gwiazdozbiorem nieba południowego. U nas praktycznie nie pojawia się nad horyzontem, jedynie w południowej części Polski można spróbować dostrzec jego niewielką część w miesiącach jesiennych, bardzo nisko nad horyzontem południowym. Konstelacja leży na południe od gwiazdy Fomalhaut, najjaśniejszej w gwiazdozbiorze Ryby Południowej.

onstelacja Żurawia po raz pierwszy pojawiła się na mapie nieba z roku 1603 w "Uranometrii" Johanna Bayera. Jasne gwiazdy tego gwiazdozbioru tworzą figurę lecącego ptaka z wielkimi skrzydłami. Gwiazdozbiór został zapewne wprowadzany przez nowożytnych żeglarzy dla ułatwienia orientacji w czasie rejsów pod niebem południowym. W podobny sposób wprowadzili oni dalsze cztery konstelacje: Feniksa, Pawia, Ptaka Rajskiego i Tukana. Z dokumentów aleksandryjskich dowiadujemy się, że żuraw był niegdyś symbolem staroegipskich obserwatorów nieba. Być może skorzystał z tego Bayer przy poszukiwaniu odpowiedniej nazwy dla gwiazdozbioru.



Al Nair - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji. Ma barwę niebieskobiałą i znajduje się w odległości 64 lat świetlnych. Nie pojawia się u nas nad horyzontem. Nazwa gwiazdy jest pochodzenia arabskiego i oznacza jasną gwiazdę (al-najjir).

beta Gruis - olbrzym o czerwonej barwie, którego światło potrzebuje aż 1087 lat, aby dotrzeć na Ziemię. W naszych szerokościach geograficznych jest niewidoczny.

gamma Gruis - jedyna jaśniejsza gwiazda w konstelacji Żurawia, która może być obserwowana bardzo nisko nad horyzontem w południowej części Polski. Dzieli nas od niej dystans 408 lat świetlnych.

delta Gruis - nie wschodząca u nas gwiazda optycznie podwójna. Jedna z gwiazd ma barwę żółtą i jest odległa o 192 lat świetlnych od nas, natomiast druga jest czerwona, a jej odległość wynosi 296 lat świetlnych.