Polska nazwa konstelacji
Hydra
Mapa gwiazdozbioru



ydra jest najrozleglejszym i najdłuższym gwiazdozbiorem. Leży po północnej i południowej stronie równika niebieskiego. Jej głowę odszukamy pod gwiazdozbiorem Raka, a koniec dopiero na południu, pod konstelacją Wagi. Najjaśniejsza gwiazda konstelacji - Alfard znajduje się na południowy zachód od Regulusa z gwiazdozbioru Lwa. Cała konstelacja jest widoczna w Polsce nad horyzontem tylko od początku kwietnia do połowy czerwca.

ydra była córką stugłowego olbrzyma Tyfona oraz półkobiety i półwęża Echidny. Ciało Hydry miało dziewięć głów, z których jedna była nieśmiertelna. Hydra żyła na bagnach koło Lerny, nad zatoką morską w Argolidzie. Pustoszyła całą okolicę, a ludzie byli wobec niej bezsilni, gdyż na miejsce każdej odciętej głowy wyrastały wkrótce dwie nowe. Miała pomocnika - wielkiego raka z kleszczami. W końcu jednak Herkules wraz ze swym pomocnikiem Jolaosem pokonał ją podczas wykonywania drugiej oczyszczającej pracy, naznaczonej przez Eurysteusza. Jolaos zabił raka, który ugryzł w nogę Herkulesa walczącego z Hydrą, a następnie gorącymi żagwiami przypalał odrastające nowe głowy Hydry w tych miejscach, gdzie je uciął Herkules. Po odcięciu wszystkich głów, posiekali potwora na drobne kawałki i zakopali w ziemi, w żółci zaś Hydry umoczyli swe strzały; zadane nimi rany nie goiły się. Nazwa Hydry przetrwała do dziś. Z jednej strony przypomina siłę Herkulesa i jego prawość, z drugiej zaś jest symbolem obłudy i grozy. Nazwą tą obdarzono jedną z najpiękniejszych i najdłuższych wysp u wybrzeża Argolidy.



Alfard (Cor Hydrae) - pomarańczowy olbrzym, który emituje 100 razy więcej promieniowania niż nasze Słońce. Jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji, odległą od Ziemi o 192 lata świetlne. Nazwa arabska tej gwiazdy - al-farad, w przekładzie: osamotniona, wyjątkowa, wyraźnie sugeruj, że jest ona jedyną jasną gwiazdą w gwiazdozbiorze. Początkowo Arabowie nazywali ją farad al-šudža` - jedyna Hydry. Druga nazwa, w tłumaczeniu - serce Hydry, została wprowadzona przez Tychona Brahe - duński astronom.

beta Hydrae - gwiazdę tę widzimy z odległości 326 lat świetlnych. W rzeczywistości są to dwie gwiazdy, które obiegają wspólny środek masy.

gamma Hydrae - żółty olbrzym odległy o 155 lat świetlnych.

epsilon Hydrae - gwiazda potrójna. Główny składnik układu obiega gwiazda oddalona o 21 AU, w okresie 15 lat. Wokół tych dwóch gwiazda krąży w odległości 360 AU trzecia gwiazda. Ten skomplikowany pod względem dynamicznym układ jest od nas oddalony o 326 lat świetlnych.

lambda Hydrae - gwiazda podwójna, której światło dociera do nas z odległości 233 lat świetlnych. Wokół głównego składnika obiega niewidoczny towarzysz, o którego obecności możemy wnioskować tylko na podstawie zmian w widmie składnika głównego.



M 83 M 83 (NGC 5236) - dziewiąta pod względem jasności galaktyka na niebie. Zwrócił na nią uwagę Nicolas Louis de Lacaille w 1751 roku. M 83 należy do galaktyk spiralnych z relatywnie małym, jasnym jądrem. Z odległości niepełnych 13 milionów lat świetlnych widzimy ją jako rozmytą plamkę. W rejonie jądra galaktyki znajduje się źródło radiopromieniowania o niewielkich rozmiarach.