Polska nazwa konstelacji
Cancer
Mapa gwiazdozbioruak należy do niezbyt wyraźnych gwiazdozbiorów pasa zodiakalnego na niebie północnym. Znajdziemy go na ekliptyce ponad głową Hydry, pomiędzy Bliźniętami a Lwem. Przed 2000 lat Słońce znajdowało się w Raku w momencie letniego przesilenia. Obecnie po tym fakcie przetrwał jedynie zwrotnika Raka na północnej półkuli Ziemi, nad którym Słońce znajduje się dokładnie w zenicie 22 czerwca. Na skutek wpływu precesji osi ziemskiej, Słońce w rzeczywistości przechodzi przez ten gwiazdozbiór w lipcu i sierpniu. Mimo niezbyt jasnych gwiazd konstelację Raka odnajdziemy łatwo, gdyż mieści się w środku równobocznego trójkąta, utworzonego przez gwiazdy: Polluks, Regulus i Procjon.

ak, podobnie jak wszystkie gwiazdozbiory pasa zodiakalnego, ma związek z mitologią grecką. Jedna z legend mówi, że raka na niebie umieściła Hera, która stała po stronie wszystkich nieprzyjaciół Herkulesa. Wedle innej wersji, umieścił go tam Zeus, aby stale przypominał siłę Herkulesa i jego dobre uczynki. Obojetne, która z wersji wydawała się Grekom prawdziwa, obie zgodne są co do tego, że gwiazdozbiór przedstawia olbrzymiego raka z ostrymi kleszczami, pomocnika Hydry, która żyła w moczarach w pobliżu miejscowości Lerna w Argolidzie. Gdy Herkules zamierzał ją zabić, zabrał z sobą do pomocy Jolaosa, syna swojego brata przyrodniego. W czasie zaciętej walki z Hydrą rak ugryzł bohatera w nogę i wtedy zabił go Jolaos. Hydra ze zdumienia na okamgnienie osłabła w zmaganiach i to ją zgubiło. Herkules gorącą żagwią przypalał miejsca po odciętych głowach Hydry, by już więcej nie odrosły. Dla Chaldejczyków gwiazdozbiór przedstawiał Bramę Ludzkości, przez którą, jak wierzono, zstępowały dusze ludzkie na Ziemię.Acubens (Sertan) - gwiazda podwójna, dla której rozdzielenia na dwa składniki wystarczy niezbyt duża lunetka. Jest to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Raka. Jej mniej jasny składnik jest prawdopodobnie gwiazdą zmienną. Układ znajduje się w odległości 181 lat świetlnych. Pierwsza nazwa gwiazdy pochodzi z arabskiego określenia zubana - kleszcze. Druga nazwa jest arabskim określeniem całego gwiazdozbioru saratan - rak, krab.

Al Tarf - tę gwiazdę obserwujemy z odległości 218 lat świetlnych. W rzeczywistości jest to gwiazda podwójna, której składniki mają taki sam ruch własny. Jaśniejsza z nich jest zaliczana do pomarańczowych olbrzymów. Nazwa gwiazdy jest arabska i oznacza koniec (al-taraf).

Asellus Borealis - gwiazda spektroskopowo podwójna, której światło potrzebuje 230 lat, aby dotrzeć na Ziemię. Łacińska nazwa gwiazdy oznacza północnego osiołka.M 67 M 67 (NGC 2682) - jedna z najstarszych gromad otwartych. Jej wiek ocenia się na pięć miliardów lat. Należy do gromad bogatych w gwiazdy. W jej skład wchodzi do 100 gwiazd, a średnica gromady wynosi 14 lat świetlnych. Znajduje się w odległości nie większej niż 2600 lat świetlnych.