Polska nazwa konstelacji
Libra
Mapa gwiazdozbioru



aga jest niezbyt wyraźnym gwiazdozbiorem pasa zodiakalnego na niebie południowym. Najjaśniejsze gwiazdy konstelacji tworzą nieregularny czworokąt pomiędzy Panną a Skorpionem, położony symetrycznie względem ekliptyki. Doprowadzi nas do niego linia będąca przedłużeniem tylnych kół Wielkiego Wozu, gwiazd Merak i Phecda, poprzez Arktura z gwiazdozbioru Wolarza.

tarożytni Grecy tę część nieba nazywali Chelai, co w przekładzie oznacza kleszcze skorpiona, jako że gwiazdozbiór Skorpiona zajmował wtedy miejsce dwóch gwiazdozbiorów ekliptycznych. Pozostałością po pierwotnej nazwie konstelacji są także arabskie imiona dwóch najjaśniejszych gwiazd w Wadze: Południowy i Północny Kleszcz Skorpiona. Rzymianie przejęli nazwę Waga od ludzi Wschodu, w Chinach i Indiach bowiem tak właśnie nazywano tę część ekliptyki. Również w starożytnym Egipcie nazwa Wagi nie była obca. Gwiazdozbiór symbolizował równonoc jesienną i miał znaczenie praktyczne, określając starożytnym rolnikom czas siewu ozimin. Punkt równonocy jesiennej znajduje się obecnie w Pannie, ponieważ z biegiem czasu uległ przesunięciu na skutek precesji osi ziemskiej. Grecy wiązali później Wagę z gwiazdozbiorem Panny, która była córką Zeusa i jako bogini sprawiedliwości (Astrea) nosiła symbol tej cnoty. Rzymianie wiązali z tym gwiazdozbiorem sprawiedliwość swego konsula Juliusza Cezara i jego zasługi w reformowaniu kalendarza rzymskiego



Zubenelgenubi - gwiazda podwójna oddalona o 66,5 roku świetlnego. Jej nazwa arabska al-zubana al-džanubijja, od której pochodzi nazwa dzisiejsza, jest równoważna nazwie greckiej, oznaczającej południowy kleszcz (skorpiona).

Zubenelschemali - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji. Jej światło potrzebuje 148 lat, aby do nas dotrzeć. Nazwa gwiazdy powstała przez transkrypcję jej określenia arabskiego al-zubana al-šamalijja - północny kleszcz (skorpiona). Podobnie jak w poprzednim przypadku, Arabowie przejęli nazwę tej gwiazdy od Greków.

Zubenelhakrabi - olbrzym, który ma w niewielkiej odległości towarzysza. Układ jest odległy od nas o 98 lat świetlnych. Nazwa gwiazdy również powstała przez przejęcie arabskiego określenia kleszcz skorpiona (zubana al-`aqrab).

delta Librae - cefeida, której jasność zmienia się regularnie w okresie 2,33 dnia. Jej światło biegnie do nas 204 lata.