Polska nazwa konstelacji
Virgo
Mapa gwiazdozbioruanna jest rozległym gwiazdozbiorem położonym w pobliżu równika niebieskiego i należącym do pasa zodiakalnego. Słońce przechodzi przez konstelację we wrześniu i w październiku. Niedaleko na zachód od gwiazdy Zavijava znajduje się punkt przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego, w którym Słońce znajduje się w momencie równonocy jesiennej. W tym punkcie Słońce przechodzi z półkuli północnej nieba na południową.

o gwiazdy o nazwie Spica, najjaśniejszej w gwiazdozbiorze, doprowadzi nas linia przechodząca przez prawe górne i lewe dolne koło Wielkiego Wozu, tj. linia przechodząca przez gwiazdy Dubhe i Phecda. Inną pomocą w odnalezieniu Panny może być niemal równoboczny trójkąt, jaki tworzą na niebie gwiazdy Spica, Arktur z Wolarza i Denebola z Lwa.

strea, bogini sprawiedliwości, córka największego z bogów - Zeusa i bogini porządku prawnego, Temidy, zstąpiła z nieba na ziemię w okresie złotego wieku ludzkości. W tym czasie ludzie nie znali jeszcze praw ani sędziów, toteż Astrea uczyła ich ładu i sprawiedliwości. Po złotym wieku nastał srebrny, a później brązowy i w końcu żelazny. Ludzie pomimo starań Astrei stawali się coraz gorsi, toteż Astrea opuściła ich i powróciła na niebo, gdzie zajęła miejsce w konstelacji Panny. Tyle mówi legenda.

ieszkańcom Mezopotamii gwiazdozbiór ten natomiast przypominał boginię Isztar, córkę niebios i królewnę gwiazd. Egipcjanie nazywali go imieniem egipskiej bogini Izydy, której imię w języku greckim i łacińskim brzmiało Isis. Izydę uważano za małżonkę boga świata pozagrobowego Ozyrysa i matkę Horusa, boga Słońca. Inna legenda wiąże ten gwiazdozbiór z Erigoną, córką rolnika ateńskiego Ikariosa, pierwszego hodowcy winorośli. Ikariosa zabili pijani pasterze, sądząc, że ten chciał otruć ich winem. Erigona, dowiedziawszy się o tym, popełniła z żalu samobójstwo. Jednak bóg wina Dionizos zabrał ją razem z jej wiernym psem Majrą do nieba, gdzie Zeus zamienił ich w gwiazdozbiory Panny i Wielkiego Psa.

akiekolwiek byłoby pochodzenie gwiazdozbioru, dla nas jest on interesujący z kosmologicznego punktu widzenia. W konstelacji Panny znamy bowiem około tysiąca galaktyk, obiektów bardzo słabych i odległych, z których zaledwie około 30 można obserwować za pomocą teleskopów średniej wielkości. W Pannie znajduje się też sześć gromad galaktyk. Jedna z nich, położona w odległości około 40 milionów lat świetlnych, oddala się od nas z prędkością 1200 km/s i jest prawdopodobnie środkiem Lokalnej Supergromady Galaktyk. Członkiem Lokalnej Supergromady jest także nasza Galaktyka wraz z całą Lokalną Grupą Galaktyk. Średnicę Lokalnej Supergromady Galaktyk oceniamy na 130 milionów lat świetlnych, a masę na milion miliardów (biliard) mas naszego Słońca, czyli 1015 Słońc. Nie jest wykluczone, że nasza Galaktyka obiega środek Supergalaktyki z prędkością 400 - 450 km/s.Spica (Kłos, Azimech) - najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze, a także jedna z najjaśniejszych obecnie gwiazd na niebie. Jest ona gwiazdą zmienną zaćmieniową, zmieniającą swą jasność w okresie 4,01 dnia. Zmiany w jej widmie świadczą o obecności niewidocznego towarzysza. Światło Spicy potrzebuje 155 lat, aby dotrzeć na Ziemię.
Łacińska nazwa gwiazdy (Spica) po polsku oznacza kłos i symbolicznie przedstawia obfitość dóbr w złotym wieku ludzkości. Drugie określenie gwiazdy pochodzi z rozpowszechnionej w pustynnych obszarach Arabii nazwy al simak al-'a`zal, co w przekładzie oznacza bezbronna gwiazda. Imię własne gwiazdy al-simak znaczy opoka, podpora.

Zavijava - żółtobiała gwiazda ciągu głównego znajdująca się w odległości 33,3 roku świetlnego. Nazwa gwiazdy pochodzi od arabskiego słowa zawija, co w przekładzie znaczy kąt albo róg.

Arich (Porrima) - piękna gwiazda podwójna. Wokół głównego składnika obiega, w ciągu 171,4 roku, druga gwiazda. Układ jest odległy o 32,3 roku świetlnego. Arich ma dodatkowo na niebie towarzysza optycznego.

Minelauva (Auva) - czerwony olbrzym , którego światło dociera do nas z odległości 192 lat świetlnych. Nazwa gwiazdy pochodzi z arabskiego i oznacza pas osoby grającej na rogu (mintaqat al-`awwa').

Vindemiatrix - nie jest to bynajmniej Windows'owa wersja "Matrix'a", lecz żółty olbrzym odległy o 91 lat świetlnych. Wschód tej gwiazdy na niebie porannym był oznaką początku winobrania. Do tego właśnie nawiązywała jej pierwotna nazwa łacińska Vindemiator, czyli hodowca winnej latorośli.

Heze - biała gwiazda odległa o 93 lata świetlne.M 84 (NGC 4374) - galaktyka eliptyczna odległa o 50 milionów lat świetlnych.

M 86 (NGC 4406) - galaktyka eliptyczna, w której znamy 25 gromad kulistych. Światło galaktyki potrzebuje 52 milionów lat, aby dotrzeć na Ziemię.

M 84, M 86 i M 87 M 87 (NGC 4486) - nadolbrzymia galaktyka eliptyczna, utożsamiana z radioźródłem Virgo A. Gigantyczne eksplozje wyniosły z jej jądra część materii, która oddala się od galaktyki w postaci strugi długiej na 3000 lat świetlnych z prędkością 900 km/s. W strudze obserwujemy trzy zgęszczenia, które są źródłem silnego radiopromieniowania. Wyrzuty materii z jądra galaktyki w jednym tylko kierunku są stosunkowo rzadkim zjawiskiem, obserwujemy je tylko w niektórych galaktykach. Masę galaktyki M 87 oceniamy na 2 miliardy mas słonecznych i stwierdzamy w niej blisko 2000 gromad kulistych. M 87 należy do najbardziej znanych galaktyk. Pierwszą, poza naszą Galaktyką, gwiazdę supernową odkrył właśnie w M 87 I. A. Balanowski w Pułkowie w 1922 roku. Odległość tej galaktyki wynosi około 45 milionów lat świetlnych.
Galaktyka M 87 razem z innymi okolicznymi galaktykami wchodzi w skład nieregularnej gromady galaktyk w Pannie, która jest prawdopodobnie środkiem Lokalnej Supergromady Galaktyk. M 87 jest jedną z najjaśniejszych pod względem absolutnym galaktyk w Lokalnej Supergromadzie Galaktyk.

Sombrero Sombrero (M 104, NGC 4594) - galaktyka spiralna o nazwie dobrze pasującej do jej wyglądu. Ma wielkie, jasne jądro, mało rozwinięte ramiona i pas ciemnej materii o grubości 82 000 lat świetlnych. Pas ten przechodzi całą galaktykę, około 26 000 lat świetlnych od jej środka. Galaktyka zawiera wiele gromad kulistych, które tworzą wokół niej sferyczne halo. Sombrero znajduje się w odległości 45 milionów lat świetlnych i jest jedną z wielu galaktyk nieregularnej gromady galaktyk w Pannie.