Polska nazwa konstelacji
Puppis
Mapa gwiazdozbioruufa należy do rozległych gwiazdozbiorów nieba południowego. Północna część konstelacji jest widoczna u nas nad horyzontem w miesiącach zimowych i wiosną. Gwiazdozbiór znajduje się na południowy wchód od Syriusza w Wielkim Psie.

ufa jest częścią dawnego gwiazdozbioru Okręt Argonautów, który został później podzielony na cztery niezależne części: Rufę, Żagiel, Kompas i Kil. Pierwotna nazwa konstelacji, nawet według opinii Greków, nawiązuje do bardzo starego mitu o Argonautach. Byli to słynni uczestnicy wyprawy po złote runo do Kolchidy, kraju położonego nad Morzem Czarnym, u stóp Kaukazu. Wyprawą kierował bohaterski Jazon, bratanek króla krainy Jolkos - Peliasa, który usunął od władzy ojca Jazona. Gdy Jazon dorósł, upomniał się o dziedzictwo, a stryj obiecał mu je pod warunkiem, że Jazon zdobędzie złote runo barana. Na straży złotego runa czuwał smok. Chociaż Jazon wypełnił to zadanie, nie objął władzy w Jolkos i w końcu jako wygnaniec zginął pod resztkami spróchniałego okrętu Argo.Naos - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Rufy. Należy do niebieskobiałych olbrzymów, a jej temperatura powierzchniowa sięga 35 000 K (dla porównania, temperatura powierzchni Słońca wynosi 6000 K). Należy do bardzo rzadkiego we Wszechświecie typu gwiazd i jest odległa o 1500 lat świetlnych.

Asmidiske - gwiazda spektroskopowo podwójna, której światło dociera do nas po 1087 latach. Na niebie ma towarzysza, którego ruch własny i odległość nie są znane.

ro Puppis - gwiazda zmienna, której jasność ulega zmianom w okresie 0,141 doby. Na niebie ma towarzysza, lecz nie wiemy, czy tworzy z nim układ fizyczny, czy tylko parę optyczną.