Polska nazwa konstelacji
Vulpecula
Mapa gwiazdozbioru



is (zwany w Polsce pieszczotliwie Liskiem) zaliczany jest do małych i niezbyt wyraźnych gwiazdozbiorów nieba północnego. Znajduje się na południe od Łabędzia. Lis należy do gwiazdozbiorów nowszych. Wprowadził go na niebo w XVII wieku gdański astronom Jan Heweliusz.

zika Taumesyjska Liszka była przekleństwem Tebańczyków, którzy musieli jej co miesiąc składać chłopca w ofierze. Oswobodził ich od niej Kefalos, syn boga Hermesa i Herse. Pomagał mu przy tym pies Lajlaps, który z woli bogów chwytał każdą ściganą zwierzynę. Kefalos dostał go od swej małżonki imieniem Prokris, ta zaś - od bogini łowów Artemidy. Upolowanie Taumesyjskiej Liszki nie było jednak łatwe, gdyż nie mógł jej dogonić żaden pies. Doprowadziło to do sytuacji niemal bez wyjścia, którą musiał rozstrzygnąć sam Zeus. Zamienił zarówno psa, jak i Liszkę w kamienia i wkrótce potem umieścił je na niebie. Odtąd możemy je tam zobaczyć w postaci dwóch gwiazdozbiorów: Wielkiego Psa i Lisa. Lis jednak na wszelki wypadek trzyma się przeciwnej strony nieba niż pies.



alfa Vulpeculae - czerwony olbrzym znajdujący się w odległości 272 lat świetlnych.

13 Vulpeculae - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji. Jest barwy białej, a jej światło potrzebuje 272 lat, aby dotrzeć na Ziemię, czyli obserwujemy ją teraz taką, jaka była na 40 lat przed pierwszym rozbiorem Polski.



Hantle Hantle (M 27, NGC 6853) - wielka mgławica planetarna. Swoim owalnym kształtem i nierównomiernie świecącą powierzchnią przypomina przyrząd gimnastyczny - hantle. Zobaczymy ją już w niewielkiej lunetce jako małą plamkę. W całej okazałości jest jednak widoczna dopiero w większym teleskopie. Temperatura powierzchni gwiazdy centralnej wynosi 85 000K. Otoczka tej gwiazdy, którą jest właśnie mgławica Hantle, jeszcze dziś rozszerza się z prędkością 48,4 km/s. Wiek mgławicy, obliczony z tempa jej rozszerzania się, nie przekracza 3000 - 4000 lat. Mamy zatem przed sobą młody obiekt, który najprawdopodobniej jest pozostałością po supernowej. Mgławica znajduje się w odległości 978 lat świetlnych, a jej średnicę ocenia się na 2,3 roku świetlnego.