Polska nazwa konstelacji
Sagitta
Mapa gwiazdozbiorutrzała jest bardzo małym gwiazdozbiorem nieba północnego, położonym w Drodze Mlecznej pomiędzy Orłem i Łabędziem. Znajdziemy ją na linii łączącej gwiazdy Altair z konstelacja Orła z Albireo z gwiazdozbioru Łabędzia, pod gwiazdozbiorem Lisa. Na niebie wieczornym widać ją od czerwca do stycznia, ma kształt niewielkiej, pierzastej strzały.

wiazdozbiór przedstawia strzałę, której używał w swoim srebrnym łuku Apollo, syn najstarszego boga, Zeusa, i Latony. Apollo był bogiem światła i Słońca, obrońcą życia i porządku. Był także nieomylnym wróżbitą. Kochał i nagradzał dobro, karał zło. Strzała z jego łuku nigdy nie chybiała celu. Wedle innej legendy, konstelacja przedstawia jedną ze strzał Herkulesa, zatrutych żółcią Hydry.Sham - jasny olbrzym, którego temperatura powierzchniowa wynosi 6000 K, czyli jest stosunkowo wysoka. Gwiazda produkuje w każdej sekundzie 430 razy więcej energii niż nasze Słońce (dla porównania, Słońce w każdej sekundzie produkuje 10 milionów razy więcej energii niż cała ludzkość na Ziemi w ciągu roku). Jest od nas odległa o 543 lata świetlne. Sham ma na niebie towarzysza, z którym tworzy parę optyczną. Nazwa gwiazdy powstała przez skrócenie arabskiego wyrazu oznaczającego strzałę łucznika (sahm al-rami).

beta Sagittae - żółty olbrzym znajdujący się 163 lata świetlne od nas.

gamma Sagittae - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji. Należy do pomarańczowych olbrzymów, a jej światło potrzebuje 296 lat, aby dotrzeć na Ziemię.

delta Sagittae - gwiazda spektroskopowo podwójna o okresie zmian w widmie 3988 dni. Należy do czerwonych olbrzymów i dzieli ją od nas dystans 408 lat świetlnych.