Polska nazwa konstelacji
Draco
Mapa gwiazdozbioru



mok jest rozległym gwiazdozbiorem położonym blisko północnego bieguna świata. Figurę smoka, którego cielsko leży między Wielką i Małą Niedźwiedzicą, tworzą stosunkowo słabe gwiazdy, dlatego początkujący obserwator może mieć problemy z ich dostrzeżeniem. Podobnie jak wspomniane gwiazdozbiory, w naszych szerokościach geograficznych, Smok również nigdy nie zachodzi.

edług mitologii greckiej gwiazdozbiór przedstawia smoka Ladona, syna bożka morskiego Forkosa i jego małżonki Keto. bogowie Olimpu przenieśli go na niebo za wierną służbę Hesperydom, którym pomagał strzec jabłoni rodzącej złote jabłka. Smok był bardzo silny i nigdy nie przymykał oczu. Nikt nie odważył się na walkę z nim, aż dopiero pokonał go wielki bohater mitów greckich - Herkules. Rzymianie w gwiazdozbiorze tym dopatrywali się żmii i nazwali go jej imieniem.



Thuban - biała gwiazda o temperaturze powierzchniowej 10 tysięcy Kelwinów. Jest odległa od Ziemi o 294 lata świetlne i ma niewidocznego dla nas towarzysza, który obiega ją w ciągu 51,4 roku. Obecność towarzysza objawia się jedynie okresowymi zmianami w widmie głównego składnika. Thuban był w czasie budowy wielkich piramid egipskich gwiazdą znajdującą się najbliżej północnego bieguna świata (ówczesna gwiazda północna - obecnie Gwiazda Polarna). Północny biegun świata zbliżył się do niej najbardziej, w skutek precesji osi ziemskiej, około roku 2700 p.n.e. Podobno w tym czasie obserwowano ją z prześwitu piramidy w nocy i we dnie. Nazwa gwiazdy - al-tu`ban - podana została przez Arabów i odnosiła się również do całego gwiazdozbioru.

Alwaid (Rastaban) - olbrzym, pod względem barwy, bardzo podobny do naszego Słońca. Znajduje się w odległości 362 lat świetlnych i jest gwiazda podwójną. Pierwsza nazwa gwiazdy sięga początków arabskiej astronomii. Arabowie nazywali gwiazdę al-`awa'id, co w przekładzie oznacza matka wielbłądów. Druga nazwa jest również arabska i powstała ze skrócenia wyrazów ra's al-tu`ban, co znaczy głowa smoka.

Etamin - obecnie najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Smoka. Ten pomarańczowy olbrzym jest od nas odległy o 192 lata świetlne i jest gwiazdą podwójną. W roku 1728 James Bradley, angielski astronom, podczas pierwszych prób pomiaru paralaks trygonometrycznych gwiazd odkrył w trakcie obserwacji Etamina aberrację światła. Natomiast paralaksę trygonometryczną udało się po raz pierwszy wyznaczyć dopiero pół wieku później. Nazwa gwiazdy pochodzi od wyrazów arabskich oznaczających głowę smoka ra's al-tinnin. Gwiazdy Alwaid i Etamin są przyjmowane za oczy smoka.

Grumium (Genam) - gwiazda odległa o 105 lat świetlnych. Pierwsza, do dziś używana nazwa tej gwiazdy pojawiła się po raz pierwszy w "Almageście" w roku 1515. Druga z nazw jest znana jeszcze z czasów Ptolemeusza.

Kuma - gwiazda podwójna, której składniki obiegają wspólny środek masy. Układ znajduje się w odległości 121 lat świetlnych od Ziemi. Kuma oznacza tancerkę.

Nodus Secundus (Aldib) - żółty olbrzym znajdujący się w odległości 116 lat świetlnych. Na niektórych starych mapach nieba gwiazda ta tworzy drugi z czterech węzłów na wizerunku smoka, skąd też pochodzi jej pierwsza, łacińska nazwa. Druga - nawiązuje do arabskiego al-di'b, czyli wilk, albo al-dab` - hiena.

Nodus Primus - olbrzym, którego światło potrzebuje 192 lata, aby dotrzeć na Ziemię. Etymologia nazwy gwiazdy jest taka sama, jak u gwiazdy Nodus Secundus, oznacza węzeł.

Arrakis - gwiazda o tej nazwie również znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka. Jest to niepozorna iskierka na nocnym niebie, interesująca z powodu wykorzystania jej nazwy, przez Franka Herberta, w powieści "Diuna". Czyżby to właśnie tam żyli słynni Fremeni (lub, jak to niepotrzebnie przetłumaczono w późniejszych wydaniach, Wolanie)? Nazwa gwiazdy pochodzi od arabskiego słowa al-raqis - tancerz.



NGC 6543 NGC 6543 - mgławica planetarna o nierównomiernej jasności powierzchniowej. Jej średnica wynosi 10 lat świetlnych. Gwiazda centralna, z temperaturą powierzchniową 35 000 K, należy do młodych, bardzo gorących gwiazd. Mgławica rozszerza się z prędkością 65,7 km/s i znajduje się w odległości 1630 lat świetlnych.

M 102 M 102 (NGC 5866) - galaktyka spiralna z jasnym, okrągłym jądrem i mało rozwiniętymi ramionami.