Polska nazwa konstelacji
Pisces
Mapa gwiazdozbioru



yby są rozległym gwiazdozbiorem pasa zodiakalnego i niemal w całości leżą na północ od równika niebieskiego, pomiędzy Baranem i Wodnikiem. Słońce wędruje przez Ryby w marcu i kwietniu. W konstelacji tej znajduje się punkt równonocy wiosennej, w którym równik niebieski przecina się z ekliptyką. Słońce przechodzi przez niego około 21 marca. Przed naszą erą punkt równonocy wiosennej znajdował się w gwiazdozbiorze Barana. Pod wpływem precesji przesunął się on później do gwiazdozbioru Ryb, a za dalsze 500 lat będzie już w konstelacji Wodnika. Ryby odnajdziemy poniżej gwiazdozbioru Andromedy i Pegaza.

tarożytnym mieszkańcom Mezopotamii i Persji gwiazdy w tej części nieba przypominały dwie ryby. Ryba północno-wschodnia znajduje się na południe od gwiazdy Mirah w Andromedzie i głowę ma skierowaną ku niej. Ryba południowo-zachodnia leży na wschód od Wodnika i Pegaza. Na starych ilustracjach obie ryby są przywiązane wstążką do gwiazdy Al Rischa, nazywanej też Okda, co oznacza węzeł. Z gwiazdozbiorem związane są dwie legendy. Według Greków, były to młode ryby, których matką była Ryba Południowa, ta, która uratowała egipską boginię czarów Izydę przed utonięciem. Natomiast Rzymianie widzieli w Rybach boginie miłości i piękności Afrodytę i jej syna Erosa. Zamienili się oni w ryby, skacząc z brzegów Eufratu do wody, gdy spotkali olbrzyma Tyfona o stu smoczych głowach, niszczącego wszystko, co napotkał na swej drodze.



Al Rischa (Kaitain, Okda) - układ podwójny, w którym mniej jasny składnik obiega swego jaśniejszego towarzysza raz na 720 lat. Układ znajduje się w odległości 130 lat świetlnych od nas. Wszystkie trzy nazwy gwiazdy są pochodzenia arabskiego. Pierwsza z nich al-riša' oznacza powróz, a pozostałe dwie powstały z arabskiego przekładu używanej przez Hipparcha i Ptolemeusza nazwy gwiazdy - węzeł nici, tzn. `ukd al-chaitain.

Fum al Samakah - światło tej niebieskobiałej gwiazdy potrzebuje 326 lat, aby dotrzeć na Ziemię. Nazwa gwiazdy oznacza po arabsku usta ryby (fam al-samaka), co odpowiada jej położeniu w figurze ryby leżącej bardziej na zachód.

gamma Piscium - gwiazda, od której dzieli nas dystans 130 lat świetlnych.

eta Piscium - dwie gwiazdy o jednakowym ruchu własnym, znajdujące się w odległości 181 lat świetlnych. Jaśniejszy składnik układu podwójnego jest obecnie najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji.

Gwiazda Van Maanena - obok gwiazdy 40 Eridani i towarzysza Syriusza jest jednym z pierwszych odkrytych białych karłów. Średnica tej gwiazdy stanowi zaledwie jedną stutysięczną część średnicy naszego Słońca, ale masa jest 3,4 razy większa od masy słonecznej. 1 cm3 materii tej gwiazdy ważyłby na Ziemi 10 ton. Gwiazda znajduje się w odległości 13,8 roku świetlnego. Nazwę swą zawdzięcza astronomowi holenderskiemu Adrianowi Van Maanenowi.



M 74 M 74 (NGC 628) - galaktyka spiralna ze słabym jądrem i bardzo rozwiniętymi ramionami, zawierającymi wiele mgławic gazowych. Masa galaktyki równa jest 250 miliardom mas słonecznych i znajduje się w odległości 29,7 miliona lat świetlnych.