Polska nazwa konstelacji
Lupus
Mapa gwiazdozbioru



ilk należy do gwiazdozbiorów nieba południowego. W naszych szerokościach geograficznych nad horyzont wychodzi tylko jego północna część i to jedynie w miesiącach wiosennych. Konstelacja leży w Drodze Mlecznej, pomiędzy Skorpionem i Centaurem.

onstelacja przypomina arkadyjskiego króla Likaona, ojca pięknej Kallisto, której historia przedstawiona jest przy opisie Wielkiej Niedźwiedzicy. Powątpiewał on we wszechwładzę bogów i w ich wyższość nad ludźmi, nie podobała mu się nawet miłość Zeusa do jego własnej córki. Likaon zaprosił Zeusa na ucztę, w czasie której podał potrawę z ludzkiego mięsa i czekał, co się stanie. Zeus, będąc bogiem, wiedział, że został wystawiony na próbę i, aby dowieść nie tylko swojej wszechwiedzy, ale także swojej wszechmocy, zamienił Likaona w wilka i, ku przestrodze innym niedowiarkom, umieścił go w takiej postaci na niebie.



alfa Lupi - gwiazda zmienna, której jasność ulega zmianom w okresie 0,26 dnia. Należy ona do niebieskobiałych olbrzymów i znajduje się w odległości 362 lat świetlnych. Niedaleko niej na niebie znajduje się jej towarzysz. Nie wiemy jednak, czy tworzą one razem układ podwójny, czy tylko parę optyczną. W naszych szerokościach geograficznych układ nie pojawia się nad horyzontem.

beta Lupi - najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze, również niewidoczna u nas. Zalicza się ją do niebieskobiałych podolbrzymów, a jej światło potrzebuje 272 lata, by dotrzeć na Ziemię.

gamma Lupi - gwiazda podwójna, której składniki obiegają wspólny środek masy w okresie 147 lat. Tego układu, oddalonego o 408 lat świetlnych, również nie zobaczymy w Polsce.

chi Lupi - spośród najjaśniejszych gwiazd konstelacji Wilka wychodzi najwyżej nad południowy horyzont, dzięki czemu możemy ją oglądać w naszych szerokościach geograficznych z odległości 272 lat świetlnych.