Polska nazwa konstelacji
Canes Venatici
Mapa gwiazdozbioru



sy Gończe należą do niezbyt wyraźnych gwiazdozbiorów nieba północnego. Odnajdziemy je pod dyszlem Wielkiego Wozu. Konstelacja znajduje się w pobliżu bieguna galaktycznego, a zatem jest bardzo uboga w gwiazdy, natomiast bogata w obiekty pozagalaktyczne. Niektóre z nich należą do względnie jasnych obiektów, widocznych przez mniejsze lunety. Dysponując wielkimi teleskopami można obserwować całe skupiska galaktyk, które ciągną się dalej, do gwiazdozbioru Warkocza Bereniki.

wiazdozbiór Psów Gończych w swojej obecnej formie pojawił sie dopiero w dziele gdańskiego astronoma Jana Heweliusza "Prodromus Astronomiae" (1690). Konstelacja przedstawiona jest tam jako dwa psy pasterskie, które poganiają Wielką i Małą Niedźwiedzicę w ich wędrówce naokoło bieguna. W ten sposób przynajmniej częściowo gwiazdozbiór ten nawiązuje do mitologii greckiej, z którą łączą się nazwy przeważającej części konstelacji nieba północnego.



Cor Caroli (Serce Karola) - obiekt ten z odległości 142 lat świetlnych widzimy na niebie jako najjaśniejszą gwiazdę w gwiazdozbiorze. Już w niewielkiej lornetce rozdzieli się ona na piękną gwiazdę podwójną. Główny składnik tego układu jest typowym przedstawicielem gwiazd zmiennych. Jego jasność ulega zmianom w okresie 5,47 dnia.
Cor Caroli oznacza w tłumaczeniu serce Karola. Gwiazdę nazwał tak angielski astronom królewski Edmund Halley, którego imię nosi słynna wielka kometa z 1910 roku. Gwiazda zaś zasłużyła na tę nazwę dlatego, że po przybyciu angielskiego króla Karola II do Londynu w dniu 29 maja 1660 roku nagle zwiększyła swą jasność. Jej nazwa ma stale przypominać to historyczne wydarzenie. Uług-Beg nazwał ją al-kabd al-'asad, co znaczy wątroba lwa.

Chara (Asterion) - żółta gwiazda odległa tylko o 30,2 roku świetlnego.



M 51 Galaktyka Wirowa M 51 (NGC 5194) - galaktyka spiralna o anormalnie małym jądrze. Ponieważ patrzymy na nią od strony jej bieguna galaktycznego, widzimy wyraźnie ramiona spiralne. Galaktyka jest od nas odległa o 22,8 miliona lat świetlnych. Masa galaktyki wynosi około 40 miliardów mas słonecznych. Towarzysz Galaktyki Wirowej, galaktyka NGC 5195, należy do grupy galaktyk nieregularnych. Obydwie galaktyki tworzą piękną parę galaktyk.

M 106 M 106 (NGC 4258) - spiralna galaktyka radiowa o dobrze rozwiniętych ramionach i słabszym jądrze. Masa galaktyki wynosi 150 miliardów mas Słońca i znajduje się w odległości 32,6 miliona lat świetlnych.