Polska nazwa konstelacji
Cassiopeia
Mapa gwiazdozbioru



asjopea należy do tych gwiazdozbiorów nieba północnego, w których obserwujemy obszary bogate w gwiazdy, gdyż znajduje się w Drodze Mlecznej. Na niebie można odnaleźć ją bardzo łatwo. Do charakterystycznej figury gwiazdozbioru przypominającej literę W utworzoną z jasnych gwiazd, doprowadzi nas linia będąca przedłużeniem odcinka łączącego ostatnią gwiazdę dyszla Wielkiego Wozu i Gwiazdę Polarną. W naszych szerokościach geograficznych konstelacja nie zachodzi.

asjopea była małżonką króla Etiopii Cefeusza i matką Andromedy. Była ona kobietą złą, samolubną i zarozumiałą, toteż kiedy ogłosiła wszem wobec, że jest piękniejsza niż wszystkie Nereidy razem wzięte, nimfy obraziły się i poskarżyły swemu ojcu, bogowi morza, Posejdonowi. Ten, oburzony na Kasjopeę, nasłał na królestwo Cefeusza potwora morskiego, by niszczył ludzi i urodzaje. Jedynie ofiarowując własną córkę, Cefeusz i Kasjopea mogli odwrócić zgubę od kraju. Andromedę w ostatniej chwili oswobodził Perseusz, kiedy po ciężkiej walce udało mu się zabić potwora.

starożytności Kasjopeę nazywano także "gwiazdą królestwa Etiopii", gdyż po śmierci, dzięki swojemu zięciowi Perseuszowi, dostała się na niebo. Nereidy postarały się jednak, żeby bogowie umieścili ją w pobliżu bieguna świata, gdzie przez połowę nocy musi ona obracać się głową w dół i pokutować za swoje zarozumialstwo i chełpliwość.



Schedar - olbrzym o barwie pomarańczowej odległy od nas o 362 lata świetlne. Nazwa gwiazdy powstała z arabskiego słowa sadr, w przekładzie pierś, którą gwiazda ma obrazować w wizerunku Kasjopei.

Caph - jest gwiazdą podwójną, której światło biegnie do nas 45,3 roku, a jej jasność zmienia się co 2,5 godziny. Nazwa pochodzi z arabskiego określenia gwiazdozbioru Kasjopei i oznacza dłoń zabarwioną henną na kolor czerwony - al-kaff al-chadib.

Cih - najjaśniejsza obecnie gwiazda w konstelacji. Jest olbrzymem koloru białego, a jej jasność ulega zmianom z powodu pulsacji górnych warstw gwiazdy. Jej promień ulega wtedy zmianom od 10 do 18 promieni słonecznych. Jest 17 razy masywniejsza od Słońca i znajduje się w odległości 96 lat świetlnych. Niedaleko od niej znajduje się druga gwiazda, która porusza się w przestrzeni w tej samej odległości i w tym samym kierunku co Cih. Nazwa gwiazdy jest pochodzenia chińskiego. Chińczycy nazywali ją Tsih, co w tłumaczeniu oznacza bat.

Ruchbah (Ksora) - gwiazda zmienna, której jasność zmienia się w okresie 759 dni. Znajduje się w odległości 112 lat świetlnych, a jej pierwsza nazwa powstała z arabskiego rukba, co znaczy kolano.

Segin - na niebie świeci jako niebieskobiały olbrzym odległy o 466 lat świetlnych. Nazwa gwiazdy jest prawdopodobnie arabską formą łacińskiego imienia Cefeusz.

Cassiopeia A - jest znajdującym się w tym gwiazdozbiorze silnym radioźródłem, odkrytym w 1948 roku. Radioźródło to jest najsilniejszym w tym zakresie obiektem na niebie (poza Słońcem). Prawdopodobnie jest to pozostałość po supernowej, której wybuch około 1700 roku uszedł uwagi ludzi. Radioźródło jest od nas oddalone o 11 100 lat świetlnych.