Polska nazwa konstelacji
Cepheus
Mapa gwiazdozbioru



harakterystyczną figurą tworzącą gwiazdozbiór jest romb, w którego wierzchołkach znajdują się dosyć jasne gwiazdy. Nietrudno go odnaleźć: leży na przedłużeniu linii łączącej Wielki Wóz z Gwiazdą Polarną.

wiazdozbiór otrzymał swą nazwę w starożytności. Nawiązuje ona do króla Etiopii, Cefeusza, ojca Andromedy, która za pychę swej matki Kasjopei miała być ofiarowana na pożarcie potworowi morskiemu. W ostatniej chwili obronił ją jednak Perseusz i wkrótce pojął za żonę. Gdy Perseusz umarł, bogowie Olimpu przenieśli go na niebo, a razem z nim i rodziców Andromedy. Sam Cefeusz w mitologii nie odegrał większej roli i chyba dlatego na niebie przypadły mu niezbyt jasne gwiazdy.



Alderamin - najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru. Ma barwę białą i znajduje się w odległości 51,8 roku świetlnego. Nazwa gwiazdy powstała przez transkrypcję arabskiego wyrazu al-dira` al-jamin, co w tłumaczeniu znaczy prawe ramię.

Alfirk - gwiazda podwójna, której główny składnik jest najbardziej charakterystycznym przedstawicielem grupy gwiazd zmiennych. Jej jasność zmienia się w okresie 4,56 godziny. Gwiazda jest oddalona od Ziemi o 652 lata świetlne, a jej nazwa nawiązuje do arabskiego wyrazu al-firk oznaczającego stado owiec.

Alrai(Errai) - podolbrzym o barwie pomarańczowej świecący w odległości 50,9 roku świetlnego od nas. Arabska nazwa gwiazdy al-ra'i w tłumaczeniu oznacza pasterza. Pierwotnie Arabowie nazywali ją kalb al-ra'i - pies pasterski.

delta Cephei - jasny olbrzym znajdujący się w odległości 652 lat świetlnych, o średnicy 43 milionów kilometrów, zmieniający swą jasność w okresie 5,37 dnia. W czasie jednego cyklu zwiększa swoja średnicę o ponad 5 milionów kilometrów, a temperatura gwiazdy podnosi się o 2000 Kelwinów. Po niespełna trzech dniach gwiazda wraca do pierwotnego stanu, przygotowana do następnego pulsu.
Gwiazda delta Cephei odegrała w astronomii znaczną rolę. Należy do grupy pierwszych odkrytych gwiazd zmiennych; jej zmiany jasności jako pierwszy zaobserwował w wieku zaledwie 19 lat młody angielski astronom John Goodricke, na dwa lata przed swoją śmiercią. Delta Cephei jest przedstawicielką całej grupy gwiazd, zwanych cefeidami. Maja one bardzo duże znaczenie przy wyznaczaniu odległości dalekich układów gwiazd. W naszej Galaktyce znamy ponad 600 cefeid.

Erakis - nadolbrzym o barwie purpurowoczerwonej, co skłoniło Williama Herschela, by nazwać ją "gwiazdą o barwie owocu granatu". Zabarwienie gwiazdy sprawia, że obserwator napotyka spore trudności porównując jej jasność z okolicznymi gwiazdami. Erakis należy do najjaśniejszych gwiazd zmiennych półregularnych. Jej jasność ulega zmianom w nakładających się okresach 730, 900 i 4675 dni. Średnica gwiazdy jest 70 razy większa niż średnica naszego Słońca, a moc promieniowania aż 16 tysięcy razy większa. Światło z Erakisa dochodzi do nas z odległości 251 lat świetlnych. Nazwa gwiazdy pochodzi z arabskiego al-raqis - tancerz, podobnie jak nazwa gwiazdy Arrakis w gwiazdozbiorze Smoka.