Polska nazwa konstelacji
Triangulum
Mapa gwiazdozbiorurójkąt jest bardzo małym, niewyraźnym gwiazdozbiorem nieba północnego. Jego trzy najjaśniejsze gwiazdy tworzą wierzchołki niemal równoramiennego trójkąta ostrokątnego. Konstelacja leży między Andromedą i Baranem.

wiazdozbiór należy do tych kilku konstelacji nieba północnego, których nazwy nie są związane z mitologią. Sprawił to zapewne jego jednoznaczny kształt trójkątny w części nieba ubogiej w jasne gwiazdy. Grecy nazywali gwiazdozbiór Deltodonem, Żydzi - Shalish, Rzymianie - Triangulum, natomiast Arabowie - al-mutallat. Wszystkie te określenia dotyczą trójkąta. Gwiazdozbiór należy do 48 pierwotnych greckich konstelacji, które zachowały się na niebie do dnia dzisiejszego.Caput Trianguli (Metallah) - podolbrzym barwy żółtobiałej, którego temperatura powierzchniowa wynosi 7500 K, czyli jest stosunkowo wysoka. Gwiazda znajduje się w odległości 65 lat świetlnych. Wokół niej obiega niewidoczny towarzysz w okresie 31,4 doby. Łacińska nazwa gwiazdy oznacza głowę trójkąta. Druga nazwa gwiazdy powstała od arabskiego określenia całego gwiazdozbioru i brzmi ra's al-mutallat.

beta Trianguli - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji. Jest to biały olbrzym o temperaturze powierzchniowej około 10 tysięcy K (bardzo gorąca), którego światło potrzebuje 272 lat, aby dotrzeć na Ziemię. Również i ta gwiazda jest spektroskopowo podwójna i ma niewidocznego towarzysza, obiegającego ją w ciągu 1,74 doby.

gamma Trianguli - biała gwiazda, od której dzieli nas dystans 91 lat świetlnych, co oznacza, że oglądamy ją taką, jaka była na kilka lat przed rozpoczęciem Pierwszej Wojny Światowej.M 33 Galaktyka w Trójkącie (M 33, NGC 598) - po mgławicy w Andromedzie druga najjaśniejsza galaktyka spiralna na niebie. Mając dobry wzrok, uda nam się dostrzec ją gołym okiem. Średnica tej galaktyki wynosi 60 000 lat świetlnych. M 33 należy do najbliższych galaktyk spiralnych. Znajduje się w odległości 2,66 miliona lat świetlnych, zatem niemal równie daleko jak mgławica w Andromedzie. M 33 należy do Lokalnej Grupy Galaktyk. Jej całkowitą masę oceniamy na 20 miliardów mas Słońca. Jednak w całej pełni okazałość tej galaktyki możemy dostrzec dopiero na fotografiach wykonanych przy użyciu dużych teleskopów. Teleskop bez trudności ukaże nam w galaktyce poszczególne gwiazdy, gromady gwiazd i ciemne smugi. Jądro galaktyki tworzy cienki dysk o średnicy 820 lat świetlnych, w którym znajduje się wiele niebieskich olbrzymów i materii międzygwiazdowej.

NGC 604 NGC 604 - mgławica w galaktyce M 33.