Polska nazwa konstelacji
Delphinus
Mapa gwiazdozbioru



elfin należy do małych gwiazdozbiorów nieba północnego. Znajduje się pomiędzy Pegazem i Orłem, na wschodnim skraju Drogi Mlecznej, w kierunku ciała Orła.

nazwą konstelacji wiążą się dwie legendy. Starsza z nich mówi o miłości władcy mórz Posejdona do Amfitryty, urodziwej córki starego morskiego wróżbity Nereusa. Posejdon zakochał się w niej, gdy tańczyła ze swoimi siostrami na brzegu wyspy Nankos. Bóg morza, oczarowany jej pięknością, chciał ją zabrać do siebie, Amfitryta jednak ukryła się u tytana Atlasa. Posejdon długo nie mógł jej odnaleźć, wreszcie kryjówkę wskazał mu delfin, za co Posejdon umieścił go na niebie. Następnie uprowadził Amfitrytę i ożenił się z nią.

ruga legenda mówi o Arionie, prawdopodobnie synu Posejdona, który był wielkim gawędziarzem, artystą i śpiewakiem. Historyczność tej postaci nie ulega wątpliwości, dlatego zalicza się go do bohaterów częściowo mitycznych. Po zakończonych sukcesem występach na Sycylii Arion popłynął statkiem do Koryntu, jednak na pełnym morzu ograbili go marynarze i bojąc się, aby ich nie zdradził, zmusili go do popełnienia samobójstwa lub skoczenia do morza. Arion wybrał te drugą możliwość, zanim jednak skoczył do morza, zagrał na lutni i zaśpiewał, co sprawiło, że do statku zbliżyła się grupa delfinów, z których jeden wziął go na grzbiet i dopłynął z nim do brzegu. Za tę przysługę bogowie zamienili delfina w gwiazdozbiór.



Sualocin - niebieskobiała gwiazda znajdująca się w odległości 1630 lat świetlnych od nas. Na niebie ma towarzysza optycznego.

Rotanev - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji. W rzeczywistości jest to gwiazda podwójna, w której wokół żółtego olbrzyma obiega jego towarzysz raz na 26,7 roku. Układ znajduje się w odległości 125 lat świetlnych.
Zadziwiające nazwy gwiazd Sualocin i Rotanev po raz pierwszy pojawiły się w katalogu opracowanym w Palermo w 1814 roku. Ich pochodzenie przez kilkadziesiąt lat pozostawało zagadką. Znaczenie tych nazw odkrył dopiero angielski astronom T. Webb, który je przeczytał wspak. Nicolaus Venator to łacińska forma imienia i nazwiska Nicolo Cacciatora, asystenta, a później następcy Giuseppe Piazziego, włoskiego astronoma z przełomu XVIII i XIX wieku.

gamma Delphini - piękna gwiazda podwójna, której składniki mogą być widoczne oddzielnie już w większej lornetce. Układ obserwujemy z odległości 148 lat świetlnych.

delta Delphini - biała gwiazda, której światło potrzebuje 251 lat, aby dotrzeć na Ziemię.

Deneb - trzecia pod względem jasności gwiazda w konstelacji. Dzieli nas od niej dystans 204 lat świetlnych. Nazwa Deneb powstała z pierwszej części arabskiego określenia gwiazdy danab al-dulfin, co znaczy ogon delfina. Gwiazda o identycznej nazwie znajduje się również w gwiazdozbiorze Łabędzia.