Saturnzósta najdalej oddalona planeta od Słońca jest drugą największą w Układzie Słonecznym. Znana była już w starożytności i otrzymała nazwę rzymskiego boga rolnictwa i zasiewów, który był odpowiednikiem greckiego Kronosa. Nazwy księżyców Saturna to z kolei imiona tytanów i ich potomków, z wyjątkiem Janusa, boga wszelkiego początku.

ajbardziej charakterystyczną cechą Saturna są bez wątpienia jego pierścienie, odkryte w 1610 roku przez Galileusza. Gdy po raz pierwszy zobaczył on w swojej lunecie planetę widok ten bardzo go rozbawił, gdyż wydawało mu się, że ma ona dwoje... uszu. Ponieważ wydało mu się to nieprawdopodobne, uznał, iż są to dwa przylegające do planety księżyce. Dopiero Christian Huygens w 1655 roku podał prawidłowy opis zaobserwowanych przez Galileusza pierścieni, a w jakiś czas później potwierdził to Giovanni D. Cassini, którego imię nosi jedna z przerw, oddzielających od siebie poszczególne grupy pierścieni.
Pierścienie leżą wewnątrz granicy Roche'a planety, w rejonie, w którym jej siły przypływowe rozrywają każde większe ciało na drobne części. Pierścienie są zatem utworzone albo z materiału obłoku protoplanetarnego, który w pobliżu bardzo dużej planety nie mógł się uformować w księżyc, albo też są częścią księżyca lub księżyców, które Saturn siłą grawitacji stopniowo ściągnął w swoje pobliże, a następnie, po przekroczeniu granicy Roche'a, rozerwał na drobne kawałki. Przerwy między pierścieniami powstały wskutek oddziaływań grawitacyjnych Saturna i jego księżyców na pokruszony materiał.

mniej znanych faktów na uwagę zasługuje kilka z nich: Saturn wytwarza pole magnetyczne, wypromieniowuje 3 razy więcej ciepła aniżeli otrzymuje od Słońca, a wiatry w atmosferze planety wieją z prędkością dochodzącą do 1800 km/h. Wokół planety obiega 18 księżyców. Gdy w 1904 roku Edward Charles Pickering odkrył 10, nieznany dotąd księżyc, nazwał go Themis. Jednak nikomu więcej nie udało się zaobserwować tego satelity i uchodzi on obecnie za zagubiony.

Pan jest najmniejszym i najbliższym księżycem Saturna.

Epimeteus i Janus zachowują się bardzo nietypowo. Leżą one bardzo blisko siebie, lecz na różnych orbitach. Z tego powodu Epimeteus, który znajduje się obecnie bliżej planety, porusza się nieco szybciej od Janus, co wynika z trzeciego prawa Keplera. W pewnym momencie zbliżają się one więc do siebie i wtedy następuje zamiana orbit. Janus, który do tej pory obiegał Saturna w większej odległości niż Epimeteus, zajmuje miejsce tego ostatniego i od tej pory to on jest bliżej położony. Podczas kolejnego spotkania sytuacja się odwraca.Mimas

Mimas ma na swojej powierzchni charakterystyczny wielki krater o średnicy 130 km, który na pamiątkę jego odkrywcy nosi nazwę Herschel.

Tetyda Na Tetydzie z kolei można zauwarzyć ogromny rów, szeroki na 100 km i głęboki na 5 km, ciągnący się od jednego bieguna do drugiego.Dione

Dione i Helena znajdują się na jednej orbicie, lecz nie grozi im zderzenie, gdyż są w stosunku do siebie stale po przeciwnej stronie planety.

Rhea Ze wszystkich księżyców Saturna jedynie Rheę i Tytana można zobaczyć w małej lunecie. Obserwacja pozostałych wymaga użycia dużych teleskopów. Tytan Tytan został odkryty jako pierwszy z satelitów Saturna, gdyż jest największy z nich, jego średnica jest większa od średnicy najmniejszej z planet Układy Słonecznego, Merkurego. Odkrycia dokonał Christian Huygens w 1655 roku. Tytan ma gęstą atmosferę koloru pomarańczowego i obiega Saturna w ciągu 15,96 doby.

Iapetus Iapetus krąży wokół planety w tzw. obiegu związanym. W stronę Saturna stale zwraca swą ciemniejszą stronę i na dodatek, jako jeden z nielicznych księżyców w Układzie Słonecznym, nie obiega planety w płaszczyźnie równikowej.

Phoebe jest najdalej położonym satelitą Saturna. Obiega go w ciągu 550 dni w przeciwną, niż wszystkie pozostałe księżyce, stronę. Przypuszcza się, że jest on przechwyconym przez Saturna obiektem pasa Kuipera, znajdującego się poza orbitą Neptuna.

Enceladus

FIZYCZNE WŁASNOŚCI PLANETY
Średnia odległość od Słońca: 1,42 x 109 km (9,5 AU)
Średnica równikowa:120 536 km (9,46 śr. Ziemi)
Średnica biegunowa:108 728 km
Masa (x1024):568,65
Masa (masa Ziemi = 1):95,18
Średnia gęstość:0,705 g/cm3 (mniejsza od gęstości wody: 1 g/cm3, najmniejsza w Układzie Słonecznym)
Okres rotacji:równik: 10h 14min
okolice biegunów: 11h 7,5min
Okres obiegu:29,46 roku
Prędkość obiegu:9,65 km/s
Równikowe przyspieszenie
grawitacyjne:
8,96 m/s2
Równikowa prędkość
ucieczki:
35,49 km/s
Ciśnienie atmosferyczne:?
Temperatura na powierzchni: średnia: -150oC
Jasność:max: -0,4 m
min: +1,5m
Księżyce:18: Pan, Atlas, Prometeusz, Pandora, Epimeteus, Janus, Mimas, Enceladus, Tetyda, Telesto, Kalipso, Dione, Helena, Rhea, Tytan, Hyperion, Iapetus, Phoebe